Лікувальний бруд утворюється в природних умовах під впливом геологічних процесів і в тонкоподрібненому стані в суміші з водою застосовуються з лікувальною метою у вигляді аплікацій. Формування грязей зумовлене взаємодією геолого-гідрологічних, кліматичних, фізико-хімічних та біологічних факторів. Біологічний фактор формується за рахунок життєдіяльності, загибелі, розкладання та подальших перетворень флори та фауни водоймища (водоростей, планктону, мікроорганізмів). Саме цей фактор визначає формування органічних речовин у лікувальних грязях, їх біологічно активні властивості.
1. Лікувальний бруд Куяльника та його склад.
Тверда фаза лікувального бруду складається з грубодисперсної частини (остова бруду) та тонкодисперсної частини (колоїдного комплексу). Рідка фаза бруду (грязевий розчин) складається з води, розчинених у ній мінеральних солей, органічних речовин та газів.
У грязьовому розчині, поряд із розчиненими в ньому мінеральними солями, містяться органічні речовини та гази. Гази утворюються за рахунок біологічних процесів та в результаті хімічних реакцій. Це сірководень (специфічний запах бруду обумовлений, перш за все, сірководнем і є показником її терапевтичної ефективності), метан, вуглекислий газ, водень та ін. Якщо вміст газів у розчині перевищує розчинність, то вони виділяються у вільному вигляді, утворюючи так званий леткий комплекс. Саме летючий комплекс має найбільшу здатність проникати всередину організму через неушкоджену шкіру.
2. Мікроорганізми - найважливіша біологічна складова частина бруду. Мікроорганізми лікувального бруду Куяльника беруть активну участь у регенераційних процесах, що забезпечують розкладання флори та фауни, формування органічного субстрату бруду, процеси газоутворення, бактерицидність та адсорбційну здатність лікувального бруду. В одному грамі грязьової маси Куяльника знаходиться від 1,23 до 3,11 млрд. різних мікроорганізмів. В результаті взаємодії мікроорганізмів з флорою та фауною утворюється такі органічні сполуки:
- органічні кислоти (мурашина, оцтова, смоляна, гумінова), які мають дратівливий вплив при аплікації бруду на шкіру; - вуглеводи, цукор, лігнін, целюлоза; - аміносполуки, солі жирних кислот, ароматичні похідні; - бітуми, смолоподібні, гумінові речовини. 3. У лікувальних грязях присутні такі біологічно активні речовини: - антибіотики (пеніциліно- та стрептоміціноподібні); - жіночі статеві гормони (фолікулін, синестрол), біогенні стимулятори, тому в санаторії Куяльник так успішно борються з жіночим безпліддям.
Лікувальний бруд Куяльника містить у собі також до 15 мікроелементів — свинець, йод, мідь, берилій, молібден, цирконій, стронцій, ванадій, марганець, титан, нікель, кобальт та ін., які беруть активну участь у регенерації всього організму людини, що приймає або раптові ванни. Таким чином, Куяльницькі лікувальні грязі мають комплекс фізико-хімічних та біологічних властивостей, які дозволяють визнати їх еталонними для застосування з лікувальною метою.