triangle

Які є види кросівок?

Спочатку такий тип взуття, як кросівки, призначався виключно для бігу. Сьогодні це модний атрибут, який є важливою частиною гардероба будь-якого модника. Кроси можна носити не тільки з джинсами, а й сукнями, спідницями. Для цього достатньо підібрати відповідний фасон.

Існує велика різноманітність кросівок - для бігу, баскетболу, футболу, повсякденні.Кожен з них має свої особливості.Якщо ви професійно займаєтеся спортом, Вам потрібно уважно підійти до вибору спеціального взуття.

Щоб правильно підібрати взуття, важливо врахувати не тільки його призначення, а й звернути увагу на інші чинники. Тільки комплексний підхід до вибору кросівок допоможе знайти ідеальну пару.

Коротка історія про різновид кросівок

Коли людство відкрило процес вулканізації та навчилося добувати каучук, у взуттєвій промисловості стався переворот. Розширився асортимент продукції, з'явився перший прообраз кросівок - вони мали грубу підошву, були громіздкими, важкими і без поділу на праву/ліву ногу.

Першу пару бігового взуття з невеликими цвяшками на підошві створив Джозеф Вільям Фостер, який у середині 20 століття відкрив фабрику з виробництва кросівок, відомих сьогодні під брендом Reebok.

1904 року Альфред Шрабб встановив світовий рекорд з бігу, який ніхто не міг побити протягом 25 років. Саме в цьому забігу на ньому були кросівки Джозефа Фостера. Цей факт спонукав Фостера до масового виробництва взуття.

Перші баскетбольні кросівки з'явилися 1907 року, виробник - компанія Spalding. Перша модель бутсів із шипами була випущена 1925 року. Виробник - брати Рудольф і Адольф Дасслер. Унаслідок їхньої сварки світ отримав два нові бренди - Puma (Рудольф Дасслер) і Adidas (Адольф Дасслер).

Починаючи з середини 20-х рр. минулого століття, багато компаній стали випускати взуття для конкретного виду спорту. Наприклад, у Франції з'явилися перші кросівки для тенісу, у США - для баскетболу. Потім стали робити поділ на чоловічі та жіночі види кросівок. Цей факт підхопили маркетологи, і почався новий взуттєвий бум.

З моменту появи і до сьогоднішнього дня кросівки не втрачають актуальності. У 50-х рр. минулого століття на екрани кінотеатрів вийшов фільм «Бунтар без причини», де головний герой Джеймс Дін носив кросівки. Це змусило виробників задуматися над вартістю спортивного взуття. У результаті воно стало доступним за ціною всім верствам населення.

У 1957 році багато взуттєвих компаній розорилися. Серед експертів існувала думка, що взуття з гумовою підошвою шкідливе, особливо дітям. У ньому ноги не «дихають», плоска підошва призводить до розвитку плоскостопості.

Утрималися найсильніші. Компанія Blue Ribbon Sports, відома сьогодні як Nike, уклала договір з азіатськими виробниками, і в США було направлено мільйонну партію бігових кросівок. І саме для любителів - не для професіоналів. Це знову підняло кроси на п'єдестал моди, а згодом вони зі спортивного перетворилися на повсякденне взуття.

Різновиди кросівок та їхня анатомія

Кросівки складаються з таких частин:

  1. Верх. Він буває з натуральної шкіри або шкірозамінника, замші, текстилю, може мати вставки у вигляді сітки. Дуже популярні комбіновані варіанти. Наприклад, коли основна частина кросівок складається зі шкіри, а вставки із замші.
  2. Проміжна частина. Це підошва, завдання якої - зменшити навантаження, рівномірно розподіливши його по всій стопі. Відомі бренди оснащують проміжну підошву гелевими вставками. Вони покращують амортизацію.
  3. Нижня частина. Це протектор, завдяки якому верхня частина взуття надійно з'єднується з нижньою. Від його якості залежить положення ноги - наскільки зручно вам буде ходити.
  4. Шнурівка. Вона допомагає зафіксувати ногу, надійно утримуючи її всередині взуття. Завдяки правильній шнурівці стопа не буде ковзати. Є моделі на липучках.
  5. Задник. Цій частині відомі бренди приділяють особливу увагу, адже від якості задника залежить положення ноги, тобто, наскільки воно буде природним.

Обов'язковий параметр якісного взуття - підтримання склепіння стопи, амортизація носка та задника.

Види кросівок

Перед тим як зробити покупку, визначитеся, з якою метою буде використовуватися пара (наприклад, для бігу або гри в теніс). За висотою бувають такі різновиди кросівок:

  1. Високі. Хороший вибір для любителів баскетболу. Завдяки верху, що повністю закривається, надійно фіксується кісточка гомілковостопного суглоба.
  2. Середні. Верхня частина закриває щиколотку. У такому взутті зручно грати в теніс і волейбол.
  3. Низькі. Це типовий варіант для бігунів. Верхня кромка не доходить до щиколотки. Саме тому в них зручно бігати - кроси не будуть сковувати рухи. Також виріб підходить для занять фітнесом.

Багато брендів пропонують взуття не тільки для занять спортом. Є моделі, які відмінно підходять на кожен день. Які ж бувають види кросівок на кожен день? Вони також діляться на низькі, середні та високі.

Перший тип - хороший вибір для прихильників стилю кежуал. Вони відмінно поєднуються з шортами, блайзером. Другий тип, верхня частина яких середньої довжини, підходить під літні штани, шорти і майку. Вони легкі, практично не відчуваються на нозі. Для холодної погоди підійде висока пара. Вона повністю закриває гомілкостоп, гарно виглядає з джинсами, куртками, спортивними костюмами.

Серед прихильників міського стилю популярні ковзаючі кросівки. Такі моделі випускаються без шнурівки, вони легко взуваються і швидко знімаються. Саме такий фасон стане хорошим вибором для активних людей, які постійно перебувають у русі.

Знаючи тип, можна переходити до видів і їхніх особливостей кросівок.

Різновиди кросівок

Спортивне взуття можна вибрати на всі випадки життя. Воно універсальне, в ньому вашим ногам буде зручно. Якщо ви займаєтеся спортом, то потрібно уважно підійти до вибору кросів, адже від цього залежить результат та інтенсивність тренувань.

Серед основних різновидів кросівок виділяють:

  1. Кросівки для баскетболу. Особливості: вони високі та з гнучкою підошвою. Оскільки баскетбол пов'язаний з постійними стрибками і приземленнями, то на взуття покладено функцію надійно фіксувати голеностоп і захищати щиколотку від можливої травми.
  2. Кросівки для футболу. Особливість: широкий носок, жорстка підошва. Бутси повинні мати якісні шипи, завдяки яким забезпечується хороше зчеплення з травою.
  3. Кросівки для бігу. У цій категорії представлений широкий асортимент виробів, оскільки є моделі для любителів і професійних спортсменів, для забігу на довгі й короткі дистанції. Особливість: м'який носок, жорстка п'ята, низький верх. Особливу увагу приділіть підошві - вона має бути тонкою і з хорошою амортизацією.
  4. Кросівки для волейболу і тенісу. Особливість: ущільнена бічна частина, спеціальна підошва, що має протектори у вигляді зигзагів. Кросівки забезпечують швидке переміщення, стійкість стопи та надійну фіксацію ніг.
  5. Кросівки для фітнесу. Особливість: невелика вага, зручна колодка. Якщо взуття не відповідатиме цим вимогам, то під час занять спортом ноги швидко втомлюватимуться. Зверніть увагу на підошву. Вона має бути тонкою, протектор із дрібним малюнком. Саме це забезпечує стійкість під час занять у спортзалі.

Окремий різновид кросівок становлять варіанти для скейтбордингу. Їхня особливість - м'який язичок і міцна підошва. Перший пом'якшує удар при зіткненні ноги з дошкою, а спеціальна основа відповідає за надійне зчеплення зі скейтбордом.

Популярні й кросівки-позашляховики. Вони зносостійкі, водонепроникні та брудовідштовхувальні. Таке взуття володіє всіма необхідними властивостями, на додаток виробники радують стильним дизайном.

Також варто відзначити повсякденні моделі кросівок, які виділяють в окремий вид. Вони зручні, практичні, з помірною амортизацією. Верхня частина висока або середня, вага невелика.

Види кросівок за матеріалом

Тут пропонується великий вибір, завдяки чому кожен підбере собі відповідний варіант. Серед основних матеріалів варто відзначити такі:

  1. Шкіра. Моделі з натуральної шкіри дорогі. При цьому така пара довго прослужить, зберігаючи первісний вигляд. Шкіряні кроси не парять ноги, забезпечують належний повітрообмін. Вони довго тримають форму і не змінюють колір. Цей варіант варто розглянути тим, хто інтенсивно тренується і дає велике навантаження на ноги.
  2. Шкірозамінник. Пари мають привабливий вигляд, при цьому ногам у такому взутті не завжди комфортно, особливо в спекотну погоду. Це жорсткий матеріал, що створює всередині взуття парниковий ефект.
  3. Замша. Матеріал, що вимагає спеціального догляду. Потрапивши під дощ, замша втратить свою первісну привабливість і бархатистість. Якщо взуття довго не чистити, з'являться смугасті сліди, від яких позбутися можна буде тільки за допомогою спеціальних засобів. Такі кросівки стильно виглядають на нозі, матеріал забезпечує хороший повітрообмін.
  4. Текстиль. Взуття легке, стильне, відмінно поєднується з літнім одягом. Це повсякденні кросівки, для занять спортом вони не підходять. Під час контакту з водою намокне не тільки пара, а й ваші ноги. Дешеві варіанти швидко втрачають зовнішній вигляд і погано тримають форму.

Оригінально виглядають комбіновані моделі кросівок. Наприклад, текстильні кросівки можуть бути доповнені шкіряними вставками, а ті, своєю чергою, замшевими.

Також під час вибору виробу важливо врахувати, з якого матеріалу зроблена проміжна підошва. Це може бути філон. Відмінні якості - зморшкувата поверхня. Деякі виробники використовують поліуретан. Він щільний, твердий, має «гумовий» ефект. Зазвичай поліуретанова проміжна підошва зустрічається в дешевих моделях.

Серед популярних матеріалів - філайт і етилвінілацетат. Перший тип - щось середнє між філоном і гумою. Філайт дуже легкий, тим самим зменшує вагу взуття. Етилвінілацетат вирізняється м'якістю, легкістю, міцністю та гнучкістю. Незважаючи на безліч позитивних якостей, цей тип сировини має один суттєвий недолік - за частих навантажень він швидко втрачає свої властивості та зовнішній вигляд.

Різновиди кросівок за категоріями спорту

Обираючи модель кросівок, орієнтуйтеся на відомі бренди, оскільки саме такі виробники пропонують взуття, виходячи з особливостей того чи іншого виду спорту. Якщо хочете бути впевненими в тому, що придбали дійсно якісні вироби, варто робити покупку на офіційних сайтах або в перевірених дилерів.

Зараз на ринку часто можна зустріти копію вартістю в оригінал. Також важливо врахувати, що тільки в спеціалізованих точках ви отримаєте професійну консультацію та допомогу у виборі пари.

Підбираючи кросівки, врахуйте категорію спорту. Розглянемо класифікацію:

  1. Універсальні. Такі моделі підходять для вирішення різноманітних завдань. Наприклад, для легкого бігу і піших прогулянок, для виконання оздоровчого комплексу і вправ з аеробіки.
  2. Для легкої атлетики. Тут все залежить від рівня підготовки - бігун-початківець, любитель або професійний спортсмен.
  3. Для конкретних видів спорту. Наприклад, для баскетболу, футболу, тенісу, гольфу або велосипедних перегонів.
  4. Для активного відпочинку. Такі варіанти підходять для походів, риболовлі, туризму, альпінізму. Кроси мають бути стійкими, мати помірну амортизацію, невелику вагу, не ковзати і не парити ноги.

Окремий різновид кросівок становлять варіанти для спортивних майданчиків. Взуття ділиться на дві групи. Перша - для занять баскетболом, тенісом і волейболом. Друга - для футболу, регбі, бейсболу.

Чим відрізняються кросівки, кеди та снікерси

Зовні таке взуття дуже схоже, але кожне з них має свої властивості та особливості:

  1. Кеди. Особливість: плоска підошва з гуми, прогумований носок, текстильна поверхня. Підходять для повсякденних прогулянок.
  2. Кросівки. Відмінні якості: посилений протектор підошви, амортизатори та повітряні подушки, загнутий догори носок. Підходять для занять спортом.
  3. Снікерси. Характерні ознаки: плоска товста підошва, щільний язичок і ущільнені бічні частини. Чудовий варіант для тих, хто хоче додати собі пару зайвих сантиметрів у зрості.

Щоб зрозуміти, який тип вам більше підходить, можна спробувати кілька моделей. Кожен вид має багате забарвлення - таке взуття актуальне як для чоловіків, так і жінок.

Кросівки на всі випадки життя: правила вибору

Спортивний стиль завжди в тренді, тому й кросівки будуть завжди актуальними. Як новачки, так і досвідчені спортсмени часто стикаються з проблемою вибору, адже ринок пропонує великий асортимент. Підбираючи виріб, важливо орієнтуватися на такі ключові чинники, як якість, ціна, зручність використання.

Відомі бренди завжди пропонують якісну продукцію, вартість якої стартує від 100$. Якщо вам запропонували пару за доступною ціною, будьте обережні, це може бути фальсифікат.

Що стосується зручності, то орієнтуйтеся на такі моменти:

  • розмір;
  • матеріал;
  • фіксація гомілкостопа;
  • здатність витримувати навантаження.

Є кросівки, які можуть маломерити, тому варто обирати на розмір-півтора більше. Відстань між великим пальцем і носком пари має бути не менше одного сантиметра. За законом інерції під час бігу та ходьби нога зміщується, змінюється центр ваги. І якщо не буде хоч мінімального запасу, це призведе до натирання, травми. Та й ефективність від тренування буде не дуже високою.

Розглянемо основні чинники вибору виробу.

Види кросівок за типом підошви

Кросівки - один з найпоширеніших видів взуття. Цінуються вони за зручність, сполучуваність із різними стилями. Але не тільки зовнішній вигляд має значення. Від підошви залежить те, наскільки зручно вам буде пересуватися.

Тип основи класифікується залежно від виду спорту:

  1. Баскетбольні. Оскільки спортсмени під час тренування або гри постійно виконують стрибки та приземлення, то підошва має бути особливо гнучкою та щільною. Саме це допоможе уникнути травм.
  2. Футбольні. Підошва бутсів має бути жорсткою, мати спеціальні шипи. Якщо гравці тренуються в спортзалі, то шипів на підошві не буде, але сама форма взуття ідентична до шипівок.
  3. Бігові. Основа бігових кросівок повинна мати хорошу посадку, спеціальну протекцію та амортизацію, не ковзати. Тут усе залежить від того, наскільки професійно ви займаєтеся бігом.
  4. Тенісні. Вибираючи взуття, переконайтеся, що нижня частина добре пружинить. Малюнок має бути у вигляді ялинки. Саме такий протектор забезпечує швидке пересування на корті.
  5. Для занять фітнесом. Кроси не повинні ковзати, тому обирайте протектори з невеликим малюнком.

Якщо шукаєте снікерси для активного відпочинку та туризму, то орієнтуйтеся на товсту гумову підошву. Вона має бути стійкою, гнучкою, з глибоким візерунком протектора.

Від типу підошви залежить ваша безпека, ефективність тренувань і зручність пересування.

Різновиди кросівок за матеріалом підошви

Якщо ви пригледіли недорогу модель, то незабаром можете зіткнутися з такою проблемою, як протирання або злам підошви. Це пов'язано з тим, що нижня частина взуття зроблена з дешевого матеріалу.

Якщо робите ставку на зносостійкість, то орієнтуйтеся на підошву з такої сировини:

  1. Силікон. Якщо займаєтеся фітнесом, то це ідеальний варіант. Ви отримаєте взуття не тільки з гарною посадкою, а й те, що охолоджуватиме ступні. Протягом дня ноги не будуть втомлюватися і завжди залишатимуться в тонусі.
  2. Гума. Цей матеріал здатний витримати великі навантаження, тому добре підходить для інтенсивних занять. При цьому довго ходити в таких кросах не рекомендується, оскільки взуття може парити. Також гума погано впливає на формування ступні та може призвести до розвитку різних патологій.
  3. Поліуретан. Взуття з такою підошвою виглядає красиво. Цей матеріал має низку позитивних властивостей, наприклад, зносостійкість - підошва практично не стирається під час контакту із землею.

Відомі бренди використовують якісні матеріали, враховуючи призначення представленої лінійки. Обравши модель фірми Adidas, Puma, Reebok, Nike або Jordan, можете бути впевнені в якості всього виробу в цілому.

Види кросівок за формою підошви

Від форми також залежить зручність пересування. Наприклад, якщо шукаєте взуття для бігу, то вибирайте з піднятим догори носком. Саме в таких кросах у вас буде швидкий старт і рівномірний розподіл навантаження на ступню під час бігу.

Серед популярних форм виділимо:

  1. Кругла. Якщо ви весь день на ногах, то така форма підошви допоможе зняти навантаження з хребта. Низка експертів вважає, що зазначене взуття лікувальне, воно допомагає запобігти низці захворювань. Навіть не помічаючи, у кросівках із круглою підошвою людина йде трохи погойдуючись.
  2. Напівкругла. Якщо ви любитель спортивної ходьби або любите просто походжати на довгі дистанції, то це чудовий варіант. Ваші рухи будуть плавними і легкими.
  3. Тонка. Багато професійних бігунів вважають, що будь-яке спортивне взуття має бути тонким, адже тільки так можна отримати відчуття природного бігу босоніж.
  4. Роздільне. Це чудовий варіант для танцюристів, а також тих, хто веде активний спосіб життя. Особливість таких пар - широкий гумовий задник, підтримка склепіння стопи та зручний носок, завдяки чому поліпшується робота всієї ступні.

Серед параметрів також потрібно виділити м'якість і пружинистість підошви. Багато спортсменів-початківців припускаються помилки, вибираючи для бігу кросівки з м'якою основою. Пружиниста нижня частина сприяє схудненню, спочатку вона була розроблена для людей з проблемами нижніх кінцівок.

Якщо не впевнені у виборі, краще проконсультуватися з фахівцями, які підкажуть, взуття якого бренду варто придбати і на які чинники звернути увагу.