Як вибрати кросівки для бігу?
«У бігу багато переваг. По-перше, не потрібна компанія. По-друге, не потрібно купувати ніякого особливого спорядження. По-третє, не обов'язково вирушати в якесь спеціально обладнане місце. Досить пристойних кросівок і хорошої дороги – і бігай, скільки душа забажає» — Харукі Муракамі «Про що я говорю, коли говорю про біг».
Спринт та джоггінг, крос та марафон, плоггінг та трейлраннінг – все це види бігу. І який би з них ви не вибрали, у будь-якому випадку вам знадобляться хороші бігові кросівки. Перша порада всім, хто тільки планує бігти, це купити правильне взуття, а профі цього спорту і так знають, що без спеціальних виробів не обійтися.
Біг – це універсальний вид спорту, який допоможе не лише позбутися зайвих кілограмів, а й просто тримати себе у добрій фізичній формі, тренувати витривалість та отримувати заряд активності на весь день. Головне – добре підготуватися до пробіжок, і тоді вони стануть не болісними тортурами, а приємною звичкою.
При виборі кросівок для бігу слід враховувати масу нюансів. Насамперед велику роль відіграє покриття маршруту. Звертайте увагу, що для стадіону та ґрунтової дороги потрібно підбирати різну підошву, яка краще для кросівок.
Правильно підібране взуття подарує вам відчуття комфорту під час пробіжки, допоможе уникнути травм та зайвого навантаження на кісточки та хребет. Шпаргалка на вибір бігового взуття знаходиться тут. Щоб не відчувати почуття розгубленості в взуттєвому магазині, потрібно добре орієнтуватися в темі і розуміти, чим бігові кросівки відрізняються від звичайних і які характеристики вони повинні мати.
Чим бігові кросівки відрізняються від звичайних
Новачки дивуються: чому не можна бігати у звичайних кросівках чи кедах? Навіщо витрачати зайві гроші, якщо у мене в шафі вже стоїть гарна дизайнерська/брендова спортивна пара кросівок для бігу? Насамперед тому, що взуття для повсякденного використання не має належного рівня захисту та технічних характеристик, необхідних для успішного бігу.
Бігові кросівки відрізняються від повсякденних конструкцією, матеріалом та додатковими атрибутами (водонепроникною мембраною, вентиляційними вставками, протектором та іншим). Під час бігу задіяні інші групи м'язів, ніж при ходьбі, і виробники враховують цей момент. Також взуття для піших прогулянок має як мінімум удвічі менший функціонал.
Вибирайте для повсякденного використання красиві кросівки, які вам подобаються візуально і в яких зручно ногам. Для пробіжок беріть виключно бігове взуття: легке, з гарною амортизацією, міцною шнурівкою та правильною підошвою.
Історія появи бігового взуття
Дивно, але кросівки були винайдені лише якихось дві сотні років тому. В 1832 Уейт Вебстер запатентував процес створення гумової підошви для взуття, і це стало справжньою революцією в кросувальному світі. У 1852 році інший британський шевець Джозеф Вільям Фостер удосконалив основу взуття, додавши до неї шипи. Коштували такі спортивні туфлі близько 6 доларів – це була нечувана сума, адже середній дохід сім'ї на той час становив 11 доларів на тиждень. Вулканізація значно прискорила шлях створення кросівок у такому вигляді, який знайомий нам сьогодні.
У 1892 році виробник Goodyear створив перше у світі спортивне взуття – Keds. Що стосується саме бігових кросівок, то вони з'явилися набагато пізніше - в 1920 році. Адольф Дасслер, майбутній засновник компанії Adidas, почав виробляти взуття, яке відповідало певним дистанціям бігу. До 1936 вироби Дасслера були визнані на міжнародному рівні і призначені для професійних бігунів, таких як Джессі Оуенс.
Приблизно в той же час, у 1890 році, розробкою спортивних кросівок для бігу перейнялася й інша компанія – J. W. Foster and Sons, яка сьогодні відома як Reebok. У кросівках від J. W. Foster and Sons бігун Гарольд Абрахамс в 1924 взяв олімпійське "золото" за перемогу в забігу на стометрову дистанцію.
У ті часи біг вважався більшою розвагою, ніж професійним спортом, тому виробники кросівок зосередили свою увагу на випуску взуття для гольфу та крикету, які були неймовірно популярні. Лише у 60-ті роки, коли в моду увійшов джоггінг, стартував масовий запуск бігових кросівок New Balance Trickster.
Черговий прорив стався у 80-ті роки, саме тоді виробники стали оснащувати спеціальні вироби амортизацією та шукати відповідні способи фіксації гомілкостопу. Крій став складнішим, матеріали – придатні для занять спортом.
З того часу трансформація бігових кросівок не припиняється. Брендові та маловідомі виробники регулярно вдосконалюють вже існуючі розробки та створюють нові моделі. Еволюція кросівок для бігу нескінченна. Сьогодні їх виробляють наступні бренди:
- Adidas;
- Nike;
- Salomon;
- HokaInov-8;
- Asics;
- Мізуно.
Але не обов'язково купувати саме брендове взуття для бігу, адже пари маловідомих виробників також можуть відповідати необхідним вимогам. Кросівки від інших брендів коштують дешевше, але при цьому мають високий рівень технологічності. То навіщо платити більше?
Яка підошва краще для кросівок бігових
Хтось любить бігати ґрунтовими доріжками у парку, хтось – на стадіоні. Швидко рухатися можна практично з будь-якого покриття, крім бетону. По бетонних дорогах краще не прокладати свої маршрути, тому що від цього не буде користі ні кросівкам, ні вашим ногам.
Як відрізняється біг залежно від покриття:
- Міський біг (по асфальтованій місцевості). Взуття має добре поглинати силу удару та амортизувати, оскільки асфальт – досить жорсткий матеріал.
- Біг пересіченою місцевістю. Фізично бігати пересіченою місцевістю складніше, ніж по рівному асфальту, але таке покриття м'якше і тому не так сильно перевантажує ноги. У кросівках для бігу для пересіченої місцевості краще не бігати асфальтом. Матеріал підошви в трейлових виробах м'якший, тому вона швидко зітреться про тверде покриття.
- Біг біговою доріжкою. Ідеальне покриття, для якого не потрібне специфічне взуття. Бігові кросівки середньої жорсткості чудово підійдуть для тренувань у спортзалі.
- Біг на стадіоні. Для таких тренувань добре підійде взуття із шипованою підошвою. Шиповка – найкращий варіант для бігу в приміщеннях та на тартановому (прогумованому) покритті.
- Трейлраннінг (біг по стежках, природному рельєфу). Це чудовий вигляд для любителів екстриму та естетів, які обожнюють мальовничі пейзажі. Але фізично це досить складно, адже на кожному кроці є природні перешкоди (камені, гравій, ями, розбита дорога та інше). Тому кросівки повинні бути максимально практичними, жорсткими та зносостійкими. Додатковим бонусом буде протекторна підошва, як у трекінгових виробах, які убезпечать від ковзання.
- Скайраннінг (гірський біг). Такий вид бігу не для новачків, оскільки має на увазі високий рівень фізичної підготовки та витривалості. Як правило, змагання зі скайраннінгу проводяться на висоті від 2000 метрів над рівнем моря. Скайраннерам потрібно не тільки вибрати бігові кросівки з трекінговими елементами, а й брати із собою спеціальне альпіністське спорядження.
Якщо ви визначитеся, яким покриттям найчастіше бігатимете — стадіоном, грунтовкою або гірським стежкам — підібрати кросівки буде вже набагато простіше. Також варто враховувати сезонність та погодні умови – взуття для сухої та дощової погоди відрізняється. Взимку, восени та ранньою весною краще взувати кросівки з антиковзною підошвою, влітку – з сітчастими вставками, що забезпечують гарний повітрообмін. Для зимового бігу снігом протектор повинен бути близько 3-8 мм.
Основні характеристики кросівок для бігу
Не можна просто так взяти та купити бігові кросівки – ні, це не заготівля для відомого мема з Хьюго Увінгом, а правдива заява. Купити правильне взуття неможливо, не знаючи необхідних характеристик. Якими мають бути бігові кросівки? Ось основні вимоги до бігових кросівок.
Підтримка склепіння стопи (дропп) у бігових кросівках
П'ятка в бігових кросівках завжди повинна бути вищою за носок, щоб стопа плавно перекочувалась. Щоб склепіння не сильно просідало під вагою під час бігу, підошва повинна мати додатковий підйом. Альтернативним варіантом також буде спеціальна устілка.
Хороший рівень амортизації в кросівках для бігу
Амортизаційні вставки повинні бути не тільки в області п'яти, а й по всій довжині підошви. Рівень пом'якшення залежить від фізичної підготовки. Професійні бігуни, які впевнені у силі своїх м'язів, можуть вибрати в бігових кросівках мінімальну амортизацію, тоді як новачкам рекомендується брати підвищений рівень.
Широка підошва в кросівках для бігу
Якщо підошва кросівок сильно звужена посередині, не буде належного зчеплення з поверхнею, а також навантаження буде розподілятися нерівномірно. Вибирайте варіант із підошвою, де її ширина плюс-мінус однакова по всій довжині.
Рівень жорсткості у бігових кросівках
Жорстке бігове взуття захистить стопу від пошкоджень. Щоб перевірити жорсткість, потрібно просто покрутити та погнути кросівки руками. Жорстка пара не буде надто податливою та м'якою. Чим вище цей показник, тим краще захист гомілкостопа.
Жорстка п'ята в бігових кросівках
Підвищена жорсткість п'яти забезпечує додаткову фіксацію, нога не вислизне з кросівки і не буде в ньому «гуляти». Жорстка п'ята – це захист ахіллового сухожилля. Кросівки повинні щільно фіксувати цю частину ноги, але при цьому не створювати ефект лещат.
Розмір кросівок для бігу
Це стосується не тільки бігового, а абсолютно будь-якого взуття. Кросівки мають бути за розміром. Маленькі будуть натирати і тиснути, в результаті чого ноги швидко втомлюватимуться і болітимуть ще деякий час після пробіжки. Занадто великий розмір загрожує тим, що ви можете втратити взуття на маршруті. Але кросівки потрібно брати з невеликим запасом, тому що під час бігу нога трохи набрякає, і тоді навіть повний розмір взуття здається тісним.
Вага бігових кросівок
Взуття не повинно бути надто важким, оскільки велика вага дає додаткове навантаження на кісточку.
Шнурівка
Хороші кросівки, як правило, оснащені відділенням для забирання вузлів або залишку шнурування, щоб кінці не бовталися, а самі шнурки не розв'язувалися під час бігу. Це дуже важливо, тому що розв'язаний шнурок – найчастіша причина травматизму бігунів.
Вентиляція в бігових кросівках
Кросівки для бігу повинні добре вентилюватися, тому що ноги сильно потіють, що призводить до грибків та мозолів. Вентиляційні блоки забезпечують виведення зайвої вологи із взуття.
Наявність мембрани
Якщо ви бігаєте за будь-якої погоди, то водонепроникна мембрана не буде зайвою. Ноги залишаться сухими навіть під час пробіжки під дощем. Матеріал захищає від вітру, холоду, дрібного сміття та інших неприємних проявів.
Протектор у бігових кросівках
Любителям трейлраннінгу, скайраннінгу та бігу по путівці варто приділити підвищену увагу протектору. Любителям екстремального бігу рекомендується вибирати агресивний протектор з елементами, що виступають, по всій підошві. Бігунам на доріжці або стадіоні допустимо нульовий протектор.
На що звертати увагу при покупці бігових кросівок
Якими мають бути бігові кросівки? Якими б дорогими і якісними були ваші бігові кросівки, у них теж є свій термін експлуатації. Як правило, взуття для бігу потрібно міняти через 500-700 кілометрів «пробігу», але це загальні цифри, а насправді все індивідуально. Такі кросівки потрібно змінювати в міру зносу, періодично оцінювати стан амортизації, протектора та зовнішнього вигляду загалом. Якщо бігати у старому заношеному взутті, то воно не тільки не буде захищати вашу стопу та суглоби, а навпаки, може стати причиною травм.
Коли настав час оновлювати пару, потрібно йти до магазину та робити вибір з урахуванням певних рекомендацій. Перед тим як вибрати кросівки для бігу, дайте відповідь на ряд питань:
- Яким видом бігу ви займатиметеся?
- Яким покриттям будете бігати?
- У який сезон, за якої погоди?
- Який розмір?
- Чи важливий вам дизайн бігового взуття?
- Чи є у вас певні анатомічні особливості, чи потребуєте ви ортопедичного взуття/устілки?
Тобто, якщо ви плануєте бігати по складних стежках, то відразу зможете відкинути шипування. Чи ви визначилися, що бігатимете лише у залі? Тоді ні до чого розглядати протекторну підошву та водонепроникну мембрану.
Спортивне взуття обов'язково потрібно міряти, а примірявши - походити, побігати на місці, поприсідати - загалом, виконати низку невеликих вправ, які дадуть змогу зрозуміти, наскільки кросівки зручні у використанні. Якщо ви вибираєте вироби увечері, враховуйте набряки – до вечора нога стає трохи більшою.
Не забудьте вибрати у бігових кросівках устілки. Багато хто думає, що кастомізовані моделі, виконані на індивідуальне замовлення, потрібні тільки людям з ортопедичними проблемами, але це не так. Індивідуально підібрана устілка допомагає правильно розподілити навантаження, покращити кровообіг у ногах, забезпечити стопі правильне положення.
Не забудьте вибрати у бігових кросівках устілки. Багато хто думає, що кастомізовані моделі, виконані на індивідуальне замовлення, потрібні тільки людям з ортопедичними проблемами, але це не так. Індивідуально підібрана устілка допомагає правильно розподілити навантаження, покращити кровообіг у ногах, забезпечити стопі правильне положення.
Якими мають бути бігові кросівки? Щоб вибрати бігові кросівки, їх потрібно приміряти в шкарпетках певної товщини — таких, в яких ви бігатимете. Відразу в магазині можна купити спеціальні варіанти для бігу та вибирати кросівки вже в них. Для пробіжок потрібно підбирати шкарпетки, які забезпечують хороший повітрообмін та терморегуляцію, а також запобігають появі мозолів та грибкових інфекцій. Такі виготовляють із синтетичних матеріалів, а іноді з додаванням вовни для тренувань у холодну пору року. Деякі моделі просочені антибактеріальним засобом і мають додаткові вставки для захисту шкарпетки та п'яти. Не зайвою покупкою стануть компресійні гетри, які покращують кровообіг та відновлюють м'язи після сильних навантажень.
Пам'ятайте, що красиві дизайнерські кросівки, трекінгові, кеди – це бігове взуття. Обзаведіться правильною парою, призначеною саме для бігу, і тоді пробіжки доставлятимуть лише задоволення і даватимуть видимий результат. Тому спочатку купи правильні кросівки, а вже потім біжи, Форресте, біжи!